تجهیزات جدید شکوفا صنعت پویا در دست بهره‌برداری

به گزارش روابط عمومی شکوفا صنعت پویا؛ شرکت شکوفاصنعت پویا یکی از شرکت‌های تابعه گروه صنعتی پویان که در حوزه طراحی و ساخت انواع تجهیزات و سازه‌های فلزی سنگین و … فعالیت می‌کند، از سه تجهیز جدید خود، کوره طلوع خلیج‌فارس، جرثقیل پویان‌گهر و مخزن‌های آب فکورصنعت رونمایی کرد.

۱- کوره طلوع:

متراژ: ۲۰۰۰ متر مربع

ارتفاع: ۴۵ متر

وزن: ۹۰ تن

کاربری: دودکش احیای مستقیم

۲- جرثقیل پویان‌گهر

وزن: ۱۶ تن

ارتفاع باربرداری برای بالابر ۱۶تن: ۱۵متر

ارتفاع باربرداری برای بالابر ۵ تن: ۱۷متر

سرعت باربرداری: ۴متر بر دقیقه

۳- مخازن آب فکور صنعت

حجم: ۲ تانک ۱۵۰ متر مکعب و ۱ تانک ۱۰۵ متر مکعب

طول: ۲ تانک ۱۴ متری و ۱ تانک ۱۰ متری

وزن: ۶۰ تن

محسن محمدی مدیر کارخانه شکوفاصنعت پویا در رابطه با تجهیز کوره طلوع گفت: یکی از ویژگی‌های اصلی و قابل توجه این تجهیز، دقت فوق‌العاده بالای آن است. نیم‌جوش، شیوه‌های فرمینگ، مونتاژ و جوشکاری این تجهیز باعث شده است که از جایگاه بالایی برخوردار باشد‌. تست نهایی این تجهیز، رادیوگرافی خواهد بود.

محمدی با اشاره به ابعاد و وزن کوره طلوع، عنوان کرد: به واسطه ابعاد و همچنین وزن بالای این کوره، باید در نزدیک‌ترین فاصله به محل نصب، ساخته شود چون باید به فکر حمل آن تا محل نصب هم باشیم.

مدیرکارخانه شکوفاصنعت پویا همچنین در رابطه با جرثقیل پویان‌گهر اظهار کرد: طراحی این جرثقیل ریخته‌‌گری طوری است که تحمل حرارت بالا دارد و همچنین در سیکل کاری بالا می‌تواند کار کند. این جرثقیل کارگاهی است. بالای سر کوره ذوب کار می‌کند و مواد مذاب را جابجا می‌کند. طراحی، ساخت و مونتاژ نهایی آن حدود ۷۵ روز به طول انجامید.

وی در رابطه با مخازن آب فکور توضیح داد: این مخازن تحت فشار برای اولین بار در شرکت ساخته می‌شود. هر کدام ۱۵۰ تن ذخیره آب دارد در نهایت تست رادیوگرافی روی آنها انجام می‌شود. مخازن این تحمل وزن را فقط با دو پایه دارند و در ارتفاع ۷۰ متری در شهر سیرجان نصب می‌شوند.

محمدی ضمن تشکر از کلیه همکارانی که در ساخت و تجهیز این پروژه‌ها تلاش کردند، گفت: از کلیه همکارانم در واحد طراحی، کیفیت، برنامه‌ریزی و تولید نهایت تشکر و قدردانی را دارم. این کار با حمایت مدیران ارشد سازمان و بدون برون‌سپاری انجام شده است که از آن‌ها هم تشکر می‌کنم.

صادق حسینی مدیر تولید شکوفا‌صنعت پویا در رابطه با کوره طلوع گفت: این کوره سفارش شرکت طلوع خلیج‌فارس برای تجهیزات کوره سازه خود این شرکت بوده است. ۱۷ نفر در عرض نزدیک یه ۲ ماه روی این پروژه کار کرده‌اند و یکی از بزرگترین تجهیزات تولید شده توسط شرکت شکوفاصنعت پویا و یکی از بزرگترین پروژه‌های جنوب‌شرق کشور به شمار می‌رود که خوشبختانه با همت همه همکاران مربوطه به مرحله بهره‌برداری رسیده است. این پروژه به زودی برای استفاده به سایت طلوع واقع در سیرجان منتقل خواهد شد.

حسینی با اشاره به عظیم بودن این پروژه، تاکید کرد: هر گروه تجهیز یا شرکتی از پس ساخت این پروژه مخصوصا نوردکاری و مونتاژ آن برنخواهد آمد. خوشبخانه این پروژه بدون هیچ برون‌سپاری توسط مهندسین و کارگران شکوفاصنعت پویا تولید گردید.

مدیر تولید شکوفاصنعت پویا تفاوت اصلی جرثقیل پویان‌گهر با سایر جرثقیل‌های ساخته شده در این شرکت را دو وینچی بودن آن دانست و گفت: در ادامه روند ساخت جرثقیل‌های سقفی سوله‌های صنعتی، این تجهیز هم یکی از تجهیزات ویژه شرکت به شمار می‌رود که تفاوت اصلی آن با چرثقیل‌های ساخته شده قبلی، ۲ وینچی بودن آن شامل یک وینچ ۱۶ تنی و یک وینچ ۵ تنی است که شکوفاصنعت پویا برای هیچ شرکتی چنین پروژه‌ای را تولید نکرده است.

وی همچنین در رابطه با پروژه مخازن فکور اینطور توضیح داد: این مخازن جزو اولین مخازن تحت فشار بوده که در آستانه بهره‌برداری قرار دارد. این ۳ مخزن که مجموعا ۶۰ تن وزن دارند، به سفارش شش شرکت فکورصنعت برای پروژه SMP سیرجان تولید شده است. این مخازن با این ابعاد و با مقاومتی که در مقابل فشار هوای داخل آن وجود دارد، جزو تولیدات خاص شرکت محسوب می‌شود و تمامی مراحل تست آن از جمله هیدروتست، پیش از ارسال به مقصد در همین شرکت انجام می‌شود.